Pobřežní stráž našla u Titaniku trosky, ponorka nejspíš implodovala

22. června 2023 Autor: Jiří Hrubý / Globe24.cz

Americká pobřežní stráž ve čtvrtek oznámila, že s největší pravděpodobností nalezla trosky ztraceného plavidla Titan. Ponorka zřejmě implodovala, pětičlenná expedice k vraku Titaniku neměla šanci na přežití. Úmrtí všech lidí na palubě ponorky předpokládá také majitel plavidla, společnost OceanGate Expeditions.

U vraku Titanicu se ztratila ponorka Titan. | foto: OceanGate Expeditions

Firma v prohlášení vyjádřila zármutek nad ztracenými životy. Podvodní robot ve čtvrtek ráno objevil záď ponorky, podle pobřežní stráže je tak jasné, že není naděje na přežití posádky. Předpokládá se, že ponorka implodovala poblíž vraku Titaniku. Trosky byly nalezeny ve vzdálenosti přibližně 490 metrů od přídě výletní lodi.

Pobřežní stráž hodlá pokračovat ve zkoumání oblasti, kde byly trosky nalezeny. Na místě zůstanou roboti sbírající informace. Zatím je ale příliš brzy na to říci, kdy k implozi došlo.

Pobřežní stráž dříve během dne na twitteru uvedla, že nalezla pole trosek u vraku legendární výletní lodi a zpracovává získané informace. CNN poté s odvoláním na interní zprávu stráže napsala, že trosky byly vyhodnoceny jako součást vnějšího trupu.

Pátrací akce ve čtvrtek pokračovala, ačkoliv měla podle odhadů krátce po 13. hodině na ponorce dojít zásoba kyslíku. Na dálku ovládaná ponorka vypuštěná kanadskou lodí Horizon Arctic dosáhla mořského dna a začala na něm hledat Titan. Zdali za objevem stojí ona, zatím není jasné.

Ponorka se ztratila v neděli ráno stovky kilometrů od Cape Cod ve státě Massachusetts, když byla v asi čtyřkilometrové hloubce. Na palubě se má nacházet pět lidí, mezi nimi britský miliardář Hamish Harding. BBC se rovněž podařilo ověřit, že uvnitř Titanu je přítomen také francouzský cestovatel Paul-Henry Nargeolet, člen první expedice k vraku výletní lodi v roce 1987, jemuž se přezdívá Mr Titanic.

Výlety k vraku trvají několik dní a stojí desítky tisíc dolarů. Konkrétně společnost OceanGate požaduje za místo na palubě ponorky 250 tisíc dolarů.

Titanic leží 3 800 metrů hluboko na dně oceánu. Nachází se asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu v Kanadě. Legendární loď se potopila během své první a zároveň poslední plavby 15. dubna 1912. Bezprostřední příčinou neštěstí, které si vyžádalo přes 1500 životů, byla srážka s ledovcem.

Znovu se o lodi začalo ve velkém mluvit v polovině 80. let minulého století, kdy byla objevena na dně oceánu během akce, při které se hledalo něco úplně jiného. 1. září 1985 v 0:38 se na obrazovkách v lodi Knorr objevily záběry lodi, kterou přes 70 let nikdo neviděl.

Zdroj: https://globe24.cz/svet/ztracena-ponorka-titan-se-hleda-dal-i-kdyz-posadka-uz-muze-byt-po-smrti.9232dadd