Čas na záchranu životů vypršel. Pátrání po Titanu zatím nikam nevede, přesto pokračuje

Eurozpravy 22. června 2023 

Expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate. Foto: OceanGate

Pátrání po expedici k vraku legendární výletní lodi Titanic pokračuje, přestože v podstatě vypršel čas k záchraně životů těch, kteří nastoupili na palubu ztracené ponorky Titan. Podle kvalifikovaných odhadů totiž ve čtvrtek po poledni došla veškerá zásoba kyslíku. 

Admirál John Mauger z americké pobřežní stráže každopádně pro Sky News potvrdil, že pátrací akce pokračuje. Na dálku ovládaná ponorka vypuštěná kanadskou lodí Horizon Arctic dnes dokonce dosáhla mořského dna a začala na něm hledat Titan. 

Mauger uvedl, že podmínky pro pátrání jsou aktuálně příznivé. Mírnil naopak očekávání ohledně zachycených zvuků, když konstatoval, že většinou jde o “hluk oceánu”. Sky News připomněla, že dnes krátce po 13. hodině podle odhadů došla na ponorce zásoba kyslíku. 

Dobrodruh Per Wimmer, přítel dvou členů expedice, přesto věří, že posádka může být stále naživu. “Jsou velmi, velmi zkušení,” zdůraznil podle CNN. “Nemám pochyb o tom, že vědí, jak být v klidu a spotřebovat co nejméně kyslíku a tím si prodloužit život co možná nejdéle,” dodal. 

Například výzkumník Tom Dettweiler, který vedl průkopnickou expedici k Titaniku v roce 1985, ovšem už dříve upozornil, že by nebylo vyhráno ani v případě nalezení plavidla. “Do ponorky v takové hloubce kyslík nijak nedostanete,” zdůraznil pro CNN. Podle Dettweilera by bylo nutné dostat ponorku co nejrychleji na hladinu a tam ji otevřít. “Bohužel, nejde to udělat tak rychle. Pořád mluvíme o několika hodinách,” vysvětlil.

Ponorka se ztratila v neděli ráno stovky kilometrů od Cape Cod ve státě Massachusetts, když byla v asi čtyřkilometrové hloubce. Na palubě se má nacházet pět lidí, mezi nimi britský miliardář Hamish Harding. BBC se rovněž podařilo ověřit, že uvnitř Titanu je přítomen také francouzský cestovatel Paul-Henry Nargeolet, člen první expedice k vraku výletní lodi v roce 1987, jemuž se přezdívá Mr Titanic.

Výlety k vraku trvají několik dní a stojí desítky tisíc dolarů. Konkrétně společnost OceanGate požaduje za místo na palubě ponorky 250 tisíc dolarů. 

Titanic leží 3 800 metrů hluboko na dně oceánu. Nachází se asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu v Kanadě. Legendární loď se potopila během své první a zároveň poslední plavby 15. dubna 1912. Bezprostřední příčinou neštěstí, které si vyžádalo přes 1500 životů, byla srážka s ledovcem.

Znovu se o lodi začalo ve velkém mluvit v polovině 80. let minulého století, kdy byla objevena na dně oceánu během akce, při které se hledalo něco úplně jiného. 1. září 1985 v 0:38 se na obrazovkách v lodi Knorr objevily záběry lodi, kterou přes 70 let nikdo neviděl.