Walka o kosmicznych turystów

Duński łowca przygód Per Wimmer jest pierwszym w kolejce do odbycia pierwszej, typowo turystycznej podróży w kosmos statkiem Lynx – podaje AP. Stworzona z prywatnych funduszy, dwuosobowa rakieta, zaprojektowana przez kalifornijską firmę Xcor Aerospace, wzniesie się na wysokość 60 km ponad Ziemię. Lynx został zaprojektowany w taki sposób, że startuje i ląduje jak samolot.

Per Wimmer na co dzień zarządza swoim londyńskim bankiem inwestycyjnym. Jest również inwestorem w Xcor Aerospace w Mojave (Kalifornia). Natomiast każda wolna chwilę poświęca na podróże i wyprawy po całym świecie.

Wimmer ma nadzieję, że jego lot odbędzie się już w 2011 roku, tuż po serii lotów testowych. Oficjalne źródła donoszą, że bilety na podróże Lynx’em są sprzedawane po 95.000$, a rezerwacje obejmują już 20 kolejnych lotów.

Xcor ma również konkurencję. Statek kosmiczny SpaceShipTwo został wybudowany przez firmę Virgin Galactic również dla celów turystycznych. Ma on 8 miejsc, z czego 6 dla pasażerów, wznosi się na wysokość 110 km ponad Ziemię.

Lot SpaceShipTwo ma trwać 2,5 godziny, a kosmiczni turyści będą mieli możliwość przebywania w stanie nieważkości. Cena biletu na tą „wycieczkę” to 200.000$ za osobę. Pierwszy lot jest planowany na rok 2010.

Rynek podróży kosmicznych dopiero się rozwija. W wyścigu o pozycję lidera biorą udział prywatne firmy z USA, Rosji i Europy. Dotychczasowe osiągnięcia pokazują, że już niedługo podróże w kosmos staną się ogólnodostępne nie tylko dla milionerów. Marzenia o oglądaniu Ziemi z odległości kilkudziesięciu kilometrów będą zatem w zasięgu ręki, a raczej grubego portfela.

Ula Drukort/ wp.pl